ubezpieczenie

Ubezpieczenie państwowe czy prywatne?

Pierszeństwo do ubezpieczenia prywatnego mają:
-osoby prowadzące "Gewerbe" działalność gospodarcza
-osoby zatrudnione zarabiające w ostatnich 3 latach powyżej określonych granic dochodów (Versicherungspflichtgrenze) wynoszących w roku:
* 2008 - 48,250 €,
* 2009 - 48.600 €,
* 2010 - 49.950 €
- urzędnicy państwowi
- studenci
- lekarze będący w okresie praktyki.

W Niemczech istnieją dwa systemy ubezpieczeń - państwowe i prywatne. W państwowych kasach chorych (Gesetzliche Versicherung) obowiązkowo ubezpieczone są osoby, które są zatrudnione i zarabiają powyżej 400 € brutto/miesięcznie.
Osoby prowadzące "Gewerbe" własną działalność gospodarczą, decydujące się na dobrowolne ubezpieczenie w państwowych kasach chorych ponoszą pełne koszty składek ubezpieczeniowych, do podanych powyżej granic dochodów. Nadmienić należy, że dla tej grupy ubezpieczonych państwowe kasy chorych przewidują tzw. składkę minimalna w wysokości 260,93 € miesięcznie (Kasy chorych przyjmują fiktywne dochody ubezpieczonego w wysokości 1863,75 €, co prowadzi do tego, ze ubezpieczony musi odprowadzić składkę w tej wysokości, nawet jeśli jego dochód wynosi miesięcznie przykładowo 1.200 €).

3 komentarze:

  1. Akurat w moim przypadku nie miałam okazji aby posiadać takie ubezpieczenie gdyż w tym kraju byłam praktycznie przejazdem. Teraz w Polsce właśnie całkiem niedawno wykupowałam ubezpieczenie OC w firmie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ubezpieczenie-oc i jak najbardziej została przedstawiona mi oferta kilku firm ubezpieczeniowych. W takim wypadku wybrałam ofertę najlepszą dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak na dobrą sprawę samych ubezpieczeń jest cała masa i tylko od nas zależy na jakie będziemy się decydować. Ja jeżeli potrzebuję dobrego ubezpieczenia to dzięki porównywarce https://kioskpolis.pl/ mogę mieć całą listę praktycznie od ręki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń